Saturday, May 19, 2018

Pomalá móda / Slow fashion (a proč mě štve)

Všichni víme (aspoň doufám), že dnešní rychlá móda zabíjí. Trendy které se rychle mění znamenají pořád nové módní kolekce. Preseason sale, midseason sale, black friday sale, furtnějaký sale. V obchodech se pořád točí nové a nové hadříky šité horkou jehlou co vydrží sotva rok v použitelném stavu.
Lidé kteří je šijí je vyrábí v odporných podmínkách za pár šupů a jsou rádi za misku rýže. Tím, že to nakupujeme, to umožňujeme. Protože tím, že nejsme ochotní dát za tričko víc než řekněme 350Kč a chceme hned nové když nám zežmolkuje vytváříme poptávku.

Pak tu máme slow fashion. Krásné, designové kousky, které vyrábí dobře živení lidi, dávají do toho kus sebe a mají to jako umělecké vyjádření. Když si koupíme takový kousek, má to hodnotu. Finanční i duševní. A taky by se nám nemělo stát že kousek tak brzo doslouží, protože tím, že to stojí víc, může si autor dovolit lepší materiál. Jen musíme být ochotní dát za tričko třeba 750Kč

A teď proč mě to štve.
Co když nemám rozpočet 750 Kč na jedno tričko? Jo, můžu si na něho ušetřit. Jenže když to nové tričko potřebuju teď, protože staré se rozpadlo a já nemám dost kusů abych mohla chodit v akceptovatelně čistém oblečení. Jediné co můžu udělat je uchýlit se k nákupu několika kusů triček v nejlevnějším obchodě v okolí. Nebo v sekáči. Bohužel ty trika tam pochází většinou ze stejné produkce. Když to udělám, za pár měsíců budu mít ten problém znova až se to rozpadne. Nebo si nekoupit nic a chodit jako vagabund.
Momentálně mám ten problém s kalhotami. Mám asi troje nositelné. Žádné mi úplně nesedí. Jedny z nich a jediné černé mi už tvrdě dosluhují. Měla jsem je vyhodit už dávno. Jenže nemám náhradu. Když vidím ty v obchodech, vidím že jsou na nic a brzo budou ve stejném stavu. Ve slušné kvalitě by byly na mě už moc drahé. Je mi líto koupit si jedny kalhoty za prachy, za které bych měla třeba dvoje až troje a tak chodím pořád v těch rozdrbaných.
Chápu že kvalitní budou dražší, vím, že když to budu chtít ušít, tak látka je prostě drahá. Jenže v situaci, kdy nemám moc peněz je to vybírání menšího zla.

To mě přivádí k myšlence, že etika, ekologie a podobné ,,správňácké" pojmy jsou vlastně jen pro lidi od určité výše příjmu. Přece jen, matka od rodiny s nižším příjmem si při nákupu nevybírá zboží podle toho jestli je ekologické, kvalitní, eticky vyrobené atd. ale podle toho kolik stojí a jestli s tím zaopatří rodinu. Aspoň na čas.
Vždycky je něco co člověk může udělat aby vyšel vstříc lepšímu světu. Třeba vyhazovat méně odpadu a tak. Jenže méně peněz ubírá člověku možnosti. A to mě tak nějak nutí si myslet že lepší svět je jen pro movité. Jenže ti na svět většinou nemyslí. To mě napadá pokaždé, když se snažím kupovat ekologickou drogerii, kvalitní potraviny, nebo udržitelnou módu.
Teď mi to právě připomněla ta móda. Koukám na stránky právě s pomalou módou. Jsou to krásné věci, docela ráda bych podpořila autora. Ale bohužel to stojí moc. I když na tom zrovna až tak finančně zle nejsem. Znám lidi co jsou na tom hůř. Ti to všechno musí vidět jako výsměch. Pak se divme, že se někdo takovým myšlenkám vysmívá a vidí v tom předraženou hipsteřinu.
Tohle je to co se mi nelíbí.

No comments:

Post a Comment