Monday, May 7, 2018

Problém bez obalu

Zamysleli jste se někdy nad tím kolik produkujete odpadu a jakého nejvíc? Já jo. Mnohokrát. Zrovna jsem narazila na jednu diskuzi u článku o wastefree životě. Tam spousta lidí tvrdila že na tohle musíte žít tak v Praze a mít moře času a peněz.
Možná mám tu privilegovanou výhodu, že i tady u nás na mrňavém Zlíně máme bezobalový obchod. Jenže ten obchod k tomu abych omezila odpad fakt nepotřebuju.
To, z čeho generuju odpad nejvíc, tam totiž stejně nemají. To je seitan, tofu, proteinový prášek, proteinové tyčinky, suplementy, vitamíny a tyhle věci. I když by možná stálo za to se zeptat jestli něco z toho nejde zařídit. Co kdyby třeba někdo dělal proteinový prášek, nebo vitaminové tabletky ve velkém?

Podstatou omezení odpadu v životě ale není nějaký speciální obchod, kam si nosím vlastní piksly a pytlíky. Základem je myslet každý den na to, jestli to všechno co kupuju vážně potřebuju. Potřebuju sáček na jednu kedlubnu, když můžu cedulku z váhy přilepit přímo na ni? Moje bezobalová kamarádka si dokonce nosí sáčky vlastní.

Mohli bysme přemýšlet aspoň trochu. Nemusíme tím hned žít, ale můžeme přemýšlet nad tím kolik věcí ve svém životě potřebujeme a jakou stopu za sebou necháváme. Jestli to bude stopa z odpadků a sajrajtu, který vyhodíme, nebo jiná.
Kolik opravdu potřebujeme oblečení, parfémů, kosmetiky, jídla, pamlsků, věcí a majetku? Kolik z toho nás doopravdy udělá šťastnějšími a kolik toho posléze povlečeme jako kouli na noze. Nebo jako těžký pytel ke konteineru. Už jste někdy vyklízeli dům či byt po někom zemřelém? Kolik času a kolik nádob na odpad to zabralo?

Každý můžeme omezit svou odpadkovou stopu když chceme. Brát si méně sáčků na potraviny, igelitek, lahví. Vyhnout se impulzivním nákupům oblečení a kosmetiky.Používat znova některé obaly, recyklovat, posílat dál to co už nechceme a celkově převzít zodpovědnost za to co děláme a za následky. A na to ani nepotřebujeme mnoho času nebo peněz.
Všichni můžeme udělat aspoň něco málo. Vždycky tu něco je. Když se chce, všechno jde.
Chcete?

2 comments:

 1. Super článek a naprosto s tím souhlasím :) já do bezobalového obchodu nechodím, ale i tak odpad redukuji. Snažím se kupovat větší balení téměř všeho, abych zbytečně nepotřebovala obaly, nosím si vlastní láhev, abych nekupovala pet lahve, v kavárnách se snažím si vždy dát pití do hrnečku / sklenice a ne kelímku s sebou atd. Dokonce některé společnosti už dělají i bez obalovou kosmetiku, třeba mýdla :)
  The Linheart

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mýdla a spol jsem jako bezobalovky měla zatím jen od Lush, ale momentálně jsou pro mě malinko drahé. Dá se něco sehnat i normálně v drogerii?
   Já jsem třeba teď v Dm objevila bambusový kartáček na zuby v papírovém obalu, takže tady aspoň ubude plastu. :)

   Delete